image

Kim jestem? Nazwy zawodów są tak domknięte, że doprawdy nie wiem, kim jestem. Nie mogłabym nazwać siebie pisarką, gdy pisarką była Virginia Woolf, ani nazwać siebie pisarzem, gdy był nim Italo Calvino. Mogę napisać więc jedynie, że jestem niedomknięta i niedokonana, że staram się i się uczę, i piszę, a potem ograniczyć się do faktów.

Urodziłam się w 1975 roku. Jestem historykiem sztuki po UKSW w Warszawie. Pracę magisterską obroniłam w 1999 roku u prof. Andrzeja K. Olszewskiego. Jej tematem była twórczość plastyczna Polaków uwięzionych na terenie ZSRR w latach 1939-1956. Przez kilka lat pracowałam jako redaktor w dziale kultury Redakcji Internetowej Polskiego Radia. Pisałam teksty poświęcone sztuce i kulturze do miesięcznika „Feniks”, do „Tygodnika Powszechnego”, „Wiedzy i Życia”, do portalu tygodnika „Polityka”, a także do niemiecko-polskiego magazynu „Dialog”, Magazynu National Geographic Odkrywca, miesięcznika Skarb. Opowiadania ukazały się w kwartalniku literackim Wyspa i Nowych Peryferiach.

Jestem autorką książki Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem, opublikowanej w 2012 roku przez Wydawnictwo Bukowy Las, a także książki Duchy Singapuru, nad którą pracowałam w czasie rocznego pobytu w Singapurze, w Azji Południowo-Wschodniej. Książka ukazała się w 2014 roku w Wydawnictwie Innowacyjnym Novae Res. W 2018 roku ukazała się w Wydawnictwie Muza moja książka W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków . W 2019 roku wspólnie z Wydawnictwem Nisza opublikowałam książkę – marzenie, „Smutek mamuta. Prawie wszystkie mity świata. Rozmowy z Jędrkiem”. Marzenie dlatego, że jest piękna jak marzenie i dlatego, że jest spełnieniem marzenia o napisaniu książki propagującej ideę różnorodności. Cieszy mnie ona niezmiernie.

Prowadzę warsztaty i spotkania poświęcone sztuce, wierzeniom i mitom z różnych części świata oraz różnych tradycji.

Na mojej stronie przypominam kilka starych tekstów, które zaginęły już w internetowej zawierusze i promuję książki… Promocja jest szkaradnym słowem, lepiej zabrzmi więc, gdy napiszę, że cieszę się ich sukcesami, i martwię ich brakiem (martwię się zresztą wszystkim, bez granic i obostrzeń), opowiadam także o nowych projektach.